تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ایمان گرایی ویتگنشتاین

  ایمان گرایی ویتگنشتاین

  ويتگنشتاين ايمان آوردن را هم يك فرآيند مى داند كه بدست آوردن آن به تلاش انسان بستگى دارد، ولى وقتى حاصل آمد، از اختيار انسان خارج مى شود. در اينجا او مثال معروف «تصوير» را زده است و از اين نظر به اين ديدگاه معمولاً «ديدگاه تصويرى از ايمان» گفته مى شود. او مى گفت توجه كنيد به نقاشي هايى كه مى كشند و به بچه ها مى گويند يك شكارچى در اين جنگل در گوشه اى پنهان شده است، شما او را پيدا كنيد. او مى گفت بچه ها تا وقتى شكارچى را پيدا نكرده اند، تمام تلاش و كوشش خود را صرف مى كنند تا او را پيدا كنند. ولى بعد از اين كه شكارچى را پيدا كردند و ديدند و يا ديگرى او را به آنها نشان داد از آن لحظه به بعد نمى توانند به عكس نگاه كنند و شكارچى را در آن گوشه خاص نبينند. از لحظه پيدا شدن و رويت شكارچى در عكس، اولين چيزى كه در نگاه به عكس مى بينند، همان شكارچى است. پس تا نديده ايم، بايد تلاش و كوشش خودمان را براى ديدن آن بكنيم ولى وقتى ديديم با تلاش و كوشش خودمان نمى توانيم كارى كنيم كه آن را نبينيم. ويتگنشتاين مى گفت آن عكس، جهان طبيعت است و آن گمشده اى كه مى گفتيم بايد در اين عكس پيدا كنيم، خداست. تا انسان ايمان حاصل نكرده است، هرچه نگاه مى كند، خدا را نمى بيند، در حالى كه در و پنجره و آب و انسان و كوه و طبيعت را مى بيند ولى بعد از اينكه انسان بر اثر رياضتهايى كه كشيد، ايمان براى او حاصل آمد و خدا را ديد، نمى تواند دست خدا را در طبيعت نبيند.

  به دريا بنگرم دريا تو بينم *** به صحرا بنگرم صحرا تو بينم

   به هرجا بنگرم كوه و در و دشت *** نشان از قامت رعنا تو بينم

  او براى تبليغ دين پيشنهادى دارد. پيشنهاد او اين نيست كه متكلمان و مدافعان دين بيايند و استدلال كنند. استدلال كردن براى ايمان، مثَل كسى است كه مى خواهد در آن عكس، شكارچى را ببيند. هرچه نگاه مى كند درخت، جوى آب، كوهها و ... را غير از شكارچى مى بيند، اما شكارچى كه ديدنش منظور ماست، نمى بيند. استدلال عقلى، فقط نشان دادن اجزاى جهان است و نشان دادن دست خدا با اين اجزاء قابل جمع نيست.

  استاد ملکیان،تاریخ فلسفه غرب،جلد 4،صفحه 217


  این مطلب تا کنون 55 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : شكارچى ,پيدا ,انسان ,براى ,نشان ,كنند ,نشان دادن ,هرچه نگاه ,كوشش خودمان ,گرایی ویتگنشتاین ,ایمان گرایی ,ایمان گرایی ویتگنشتاین ,
  ایمان گرایی ویتگنشتاین

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر